ul. Rynek 1A
Opole UM
Urząd Miasta Opola
-
Jak zyskać dofinansowanie na wymianę starego ogrzewania w Opolu? (Poradnik)
Miejski program wymiany źródeł ciepła na ekologiczne cieszy się dużą popularnością. W jego ramach do roku 2025 miasto wydało blisko 18 milionów złotych na dotacje dla mieszkańców, dzięki którym, co roku z Opola znika około 200 starych „kopciuchów”. Podpowiadamy, jak uzyskać miejskie dofinansowanie na ekologiczne źródła ciepła w czterech krokach. Krok pierwszy: Sprawdź, czy posiadasz tytuł prawny do domu lub mieszkania na terenie miasta Opola, bądź jesteś we wspólnocie mieszkaniowej? Jeśli jesteś właścicielem czynnego pieca węglowego lub czynnych pieców kaflowych, to możesz skorzystać z miejskiej dotacji na ogrzewanie ekologiczne. Krok drugi: Do 31 lipca złóż wniosek w Urzędzie Miasta Opola w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa pl. Wolności 7-8 lub w Biurze Obsługi Obywatela Rynek 1A, bądź elektronicznie za pośrednictwem aplikacji eKOGRANT dostępnej na stronie internetowej wymianakotłaopole.pl. Do wniosku potrzebujesz dołączyć dokument potwierdzający własność oraz zdjęcie węglowego źródła ciepła. Krok trzeci: Podpisz umowę z Miastem, wykonaj inwestycję i przyjdź rozliczyć wniosek do 15 października. Aby się rozliczyć będziesz potrzebował: faktury potwierdzające wykonanie inwestycji; protokół odbioru końcowego zadania; dokument poświadczający, iż nowy kocioł spełnia wymogi ekoprojektu (w przypadku pieca na biomasę); dokument potwierdzający trwałą likwidację węglowego źródła. Krok czwarty: Udostępnij nieruchomość pracownikom Urzędu Miasta w celu wykonania kontroli zadania i uzyskaj dofinansowanie. Jaką kwotę możesz uzyskać, jako osoba fizyczna? · Do 80% kosztów inwestycyjnych, jednak nie więcej niż:- Do 10 000zł w przypadku instalacji kotła gazowego- Do 10 000zł w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej w zabudowie jednorodzinnej- Do 5 000zł w przypadku przyłączenia lokalu do sieci ciepłowniczej gdy w budynku istnieje węzeł ciepłowniczy- Do 6 000zł w przypadku instalacji kotła olejowego lub elektrycznego- Do 8 000zł w przypadku instalacji kotła zgodnego z ekoprojektem- Do 20 000zł w przypadku instalacji pompy ciepła Co możesz rozliczyć jako koszt inwestycyjny? · Zakup i montaż nowego źródła ciepła · Wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. (centralnego ogrzewania) i c.w.u. (cieplej wody użytkowej) wraz z materiałem · Modernizacja lub budowa systemu odprowadzania spalin · Demontaż starego źródła ciepła Gdzie znajdziesz wniosek? · Na stronie internetowej www.niskaemisjaopole.pl (w wersji elektronicznej) · W Urzędzie Miasta Opola w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, pl. Wolności 7-8, w pokojach 319 i 323 (w wersji papierowej). · Poprzez aplikację eKOGRANT www.wymianakotla.opole.pl (wymagany podpis elektroniczny) W razie pytań skontaktuj się z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola: tel. 77 54 11 375, 77 45 11 910. Więcej informacji o zasadach organizacji programu, a także o innych dostępnych formach wsparcia na wymianę źródeł ciepła znajdziesz pod adresem: www.niskaemisja.opole.pl. -
Tężnia "Malinka - Zdrój" otwarta na sezon letni
Tężnia „Malinka – Zdrój” jest już gotowa na sezon wiosennych “kąpieli solankowych”. A skoro pogoda jest już wiosenna, to na mieszkańców czekają pierwsze inhalacje. Mieszkańców i odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania ze zdrowotnej inhalacji i chwili relaksu w pięknej scenerii wokół tężni, codziennie w godz. 8.00 – 21.00. To wyjątkowe miejsce sprzyja relaksowi, poprawie samopoczucia i wspiera zdrowie dzięki naturalnemu mikroklimatowi solankowemu. Więcej na stronie: https://wikopole.com.pl/teznia-malinka-zdroj-otwarta-na-nowy-sezon -
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Opola w 2026 roku
Zgodnie z zapisami uchwały Nr XXVII/470/26 Rady Miasta Opola z dnia 26 marca 2026r. w sprawie określenia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Opola w 2026 roku” informujemy, że w 2026 roku zabiegi sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących na zlecenie Miasta realizuje lekarz weterynarii, który współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz ochrony zwierząt.Podmioty, do których organizacje pozarządowe przekazują koty wolno żyjące to:Gabinet Weterynaryjny „EDEN”, prowadzony przez lek. wet. Tomasza Pięknika, w lokalizacjach przy ul. Chabrów 58, ul. Bielska 19, ul. Słowackiego 6 w Opolu.W przypadkach zdarzeń losowych (wypadków drogowych) z udziałem zwierząt bezdomnych, pomocy udziela Gabinet Weterynaryjny „EDEN”, prowadzony przez lek. wet. Tomasza Pięknika, ul. Chabrów 58, 45-221 Opole, na podstawie umowy zawartej z Miejskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt.Odbiorem padłych zwierząt na terenie miasta Opola zajmuje się firma Remondis Opole Sp. z o.o. Aleja Przyjaźni 9, 45-573 Opole.Odławianiem zwierząt bezdomnych z terenu miasta Opola w godzinach od 10.00-18.00 zajmuje się firma PHU Markas Marek Dziuba, Żelazna, Nadodrzańska 5, 49-120 Dąbrowa. W pozostałych godzinach odłowem bezdomnych zwierząt zajmują się funkcjonariusze Straży Miejskiej w Opolu. Odławianiem bezdomnych zwierząt gospodarskich z terenu miasta Opola zajmuje się całodobowo Przychodnia Weterynaryjna Jan Piskoń z siedzibą w Strzelcach Opolskich ul. Marka Prawego 32 lok. C.Odławianiem i leczeniem dzikich zwierząt zajmuje się Przychodnia Weterynaryjna Jan Piskoń z siedzibą w Strzelcach Opolskich ul. Marka Prawego 32 lok. C.Wszelkie sprawy dotyczące zwierząt bezdomnych oraz padłych należy zgłosić wyłącznie do Straży Miejskiej w Opolu (tel. 986), która to podejmie działania i przekaże sprawę odpowiednim podmiotom.Koordynatorem Programu jest Prezydent Miasta Opola, za pośrednictwem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, który w zakresie działań podejmowanych w ramach Programu współpracuje z organami Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej i samorządem lekarsko-weterynaryjnym, a także innymi podmiotami zgodnie z potrzebą.Kontakt do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa: tel. 77 54 17 508, 77 44 61 084; email: osrum [dot] opole [dot] pl.Kontakt do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt: tel. 601 490 156, 77 45 45 902; email: kierownikschroniskowopolu [dot] pl -
Festiwal Książki Opole 2026 (program + galeria)
Ponad czterdzieści spotkań autorskich, trzy dni wydarzeń literackich, koncerty znanych artystów i tysiące książek dostępnych podczas targów – tak zapowiada się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Książki w Opole. Od 12 do 14 czerwca Plac Wolności ponownie zamieni się w miasteczko literackie. Organizatorzy przygotowali rozbudowany program obejmujący spotkania z autorami bestsellerów, wydarzenia rodzinne, warsztaty i wieczorne koncerty. – Jubileuszowa edycja Festiwalu Książki będzie wyjątkowym świętem literatury, muzyki i spotkań. Od początku zależało nam, aby stworzyć wydarzenie otwarte dla wszystkich – miejsce inspirujących rozmów, spotkań z autorami i wspólnego przeżywania kultury – dodaje Judyta Gralka – organizatorka Festiwalu Książki Opole. Wśród gości jubileuszowej edycji na scenie plenerowej pojawią się m.in.: Remigiusz Mróz, Dorota Wellman, Paulina Młynarska, Andrzej Dragan, B.A. Paris, Radosław Sikorski, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Daniel Olbrychski i Krystyna Demska-Olbrychska, Małgorzata Sobczak, Sławomir Gortych, NAVAL, Katarzyna Grochola, Marek Niedźwiedzki i Piotr Stelmach, Jakub Małecki, Rafał Olbiński, Albert Świdziński, Marek Krajewski, Tomasz Sianecki, Joanna Bator, Wojciech Kruk, Igor Tuleya, Jacek Dubois oraz Maciej Siembieda. Na uczestników jubileuszowej edycji czekać będą wydarzenia odbywające się na czterech festiwalowych scenach: Scenie Głównej, Scenie II, Scenie III w Ogrodzie Franciszkanów oraz Scenie IV w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W programie znalazły się spotkania autorskie, rozmowy literackie, wydarzenia kryminalne, reportażowe i podróżnicze, a także warsztaty oraz atrakcje przygotowane dla dzieci i młodzieży. Po godzinach Festiwalu Książki na uczestników czekać będzie również OFF Festiwal na błoniach Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu z koncertem Meg Krzemień oraz after party z DJ. W programie znalazły się także wydarzenia specjalne, w tym „Bitwa Poetów”, nocny rejs kryminalny na pokładzie statku, warsztaty kulinarne z Karolem Okrasą, plener malarski inspirowany literaturą i festiwalową atmosferą, pokaz filmu pt. „Za duży na bajki: w kinie Helios. Nieodłącznymi elementami festiwalu pozostają wieczorne koncerty. W piątek publiczność zobaczy recital rodziny Pospieszalskich. Sobotni wieczór należeć będzie do Meli Koteluk, natomiast finał wydarzenia zakończy koncert Nosowskiej. Przez cały weekend działać będą targi książki z udziałem wydawnictw z całej Polski. Uczestnicy będą mogli kupić nowości wydawnicze, zdobyć autografy autorów oraz uczestniczyć w otwartych spotkaniach i dyskusjach. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, zainicjowana przez drukarnię Opolgraf. Partnerami strategicznymi jest Miasto Opole oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Więcej zdjęć -
Przeżyjmy to jeszcze raz - Dni Opola 2026 (galeria zdjęć)
Koncerty gwiazd, wydarzenia kulturalne i atrakcje dla całych rodzin sprawiły, że tegoroczne Dni Opola na długo pozostaną w pamięci uczestników. Przez trzy dni miasto tętniło życiem, oferując mieszkańcom i turystom dziesiątki wydarzeń – od muzycznych występów po spotkania i inicjatywy artystyczne. Na scenach pojawili się m.in. Organek z gośćmi specjalnymi, którzy upamiętnili 30 - lecie działalności wytwórni Mystic, John Porter z jubileuszową trasą z okazji 45-lecia nagrania w Studio Radia Opole płyty „Helicopters” uważanej za podwaliny polskiego rocka lat 80-tych oraz Janusz Radek, którego koncert z twórczością Czesława Niemena zwieńczył akcję Muralove Opole. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także Noc Muzeów, podczas której mieszkańcy mogli odwiedzać opolskie instytucje kultury po zmroku oraz dzień otwarty Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Pełna pozytywnej energii okazała się Parada Kundelków, która przyciągnęła miłośników czworonogów. Program uzupełniły liczne występy artystyczne, warsztaty i wydarzenia plenerowe dla młodszych i starszych uczestników. Nawet zmienna pogoda nie była w stanie popsuć atmosfery wspólnego świętowania. Więcej zdjęć